Menu
Zdrowie i pielęgnacja psa

Temperatura u psa. Jak rozpoznać gorączkę u psa?

Temperatura u psa

Czy wiesz, że prawidłowa temperatura ciała psa jest wyższa niż temperatura ciała człowieka? Zastanawiasz się, jak rozpoznać gorączkę u psa? Sprawdź, jak bezpiecznie zmierzyć temperaturę ciała pupila. Dowiedz się, jakie są przyczyny podwyższonej temperatury ciała u psa. 

Jaka jest prawidłowa temperatura ciała psa?

Temperatura ciała psa wynosi około 37,4-39,0 °C. Przy czym, temperatura ciała szczeniąt przeważnie oscyluje wokół górnej granicy, a dorosłe i starsze psy mają temperaturę ciała w dolnej granicy normy.

Jak sprawdzić temperaturę u psa?

Dotykając skóry psa dłonią będzie ci się wydawało, że twój pies ma podwyższą temperaturę ciała, ale nie zawsze musi to świadczyć o nieprawidłowościach. Prawidłowa temperatura ciała psów jest wyższa w porównaniu do fizjologicznej temperatury człowieka, dlatego pomiar temperatury u psa za pomocą dłoni nie jest dobrym pomysłem.

Podejrzewasz, że twój pupil ma gorączkę? Najlepiej udaj się z nim jak najszybciej na wizytę do lekarza weterynarii. Mierzenie wewnętrznej temperatury u psa nie jest trudne, ale wymaga pewnej wprawy, dlatego lepiej tego nie robić samodzielnie w domu, jeśli nie ma takiej potrzeby. Specjalista przeprowadzi badanie kliniczne, którego częścią jest także pomiar wewnętrznej temperatury ciała, zleci ewentualnie wykonanie dodatkowych badań, postawi diagnozę i zaproponuje leczenie.

Jeśli lekarz weterynarii zalecił ci mierzyć temperaturę ciała psa w domu, najlepiej poproś go podczas wizyty, by pokazał ci, jak zrobić to w sposób prawidłowy i przede wszystkim bezpieczny dla czworonoga i dla ciebie.

Poproś o pomoc drugą osobę, która pomoże ci przytrzymać psa. Zwierzę powinno stać lub leżeć na boku podczas dokonywania pomiaru. Przygotuj ręczniki papierowe, termometr (elektryczny lub szklany bezrtęciowy), środek poślizgowy i jednorazowe osłonki na termometr, które dostaniesz np. w aptekach (opcjonalnie).

Włóż termometr do osłonki lub bezpośrednio zamocz termometr w parafinie, wodzie lub wazelinie. Odchyl ogon pupila i trzymaj go w lewej ręce. Delikatnie wsuń końcówkę termometru do światła odbytu i staraj się go włożyć jak najgłębiej, ale nie aplikuj go na siłę, jeśli czujesz opór. Jeśli używasz termometru elektrycznego, włącz go dopiero wtedy, gdy zaaplikujesz termometr do środka.

Gorączka u psa – przyczyny

Przyczyną gorączki może być nie tylko infekcja, ale też zaburzenia na tle immunologicznym czy nowotworowym. Inne przyczyny gorączki u psa to między innymi procesy zapalne toczące się w niektórych narządach – np. zapalenie trzustki czy młodzieńcze zapalenie kości. Gorączka może też występować w przebiegu niektórych zatruć.

Temperatura u psa. Jakie są objawy gorączki u psa?

Zastanawiasz się, jak rozpoznać gorączkę u psa bez termometru? Niestety, gorączki na pierwszy rzut oka nie widać. Dlatego możesz podejrzewać, że twój pies ma podwyższoną temperaturę ciała na podstawie innych objawów, które towarzyszą gorączce. Są to między innymi:

  • ospałość i apatia,
  • brak apetytu lub osłabiony apetyt,
  • suchy nos i suche dziąsła,
  • ciepłe uszy, opuszki i nos,
  • obecność kropelek potu na opuszkach łap.

Jak zbić gorączkę u psa?

Twój pies ma gorączkę? Umów się z pupilem na najbliższą wizytę u lekarza weterynarii. Musisz wiedzieć, że leki dla ludzi mogą być toksyczne dla psów. Chodzi tutaj nie tylko o nieodpowiednią dawkę leku, ale też jego rodzaj. Podanie psu np. ibuprofenu może skutkować ciężkimi objawami zatrucia i wymaga niezwłocznej interwencji lekarza weterynarii. Dlatego nie podawaj psu żadnych leków bez konsultacji ze specjalistą.

Czy podwyższona temperatura ciała u psa jest zawsze groźna?

Tak i nie. Nie każda gorączka u psa musi być zła. Czasem, wbrew pozorom, gorączka może być dobrym objawem, który pomaga organizmowi w walce z infekcją. Musisz wiedzieć, że niektóre bakterie i wirusy nie namnażają się powyżej 38-39,0 °C, czyli powyżej normalnej temperatury ciała czworonogów. Dlatego podwyższona temperatura ciała pupila jest wówczas sprzyjającym objawem, który wręcz pomaga wyciszyć infekcję.

Jednak wzrost temperatury ciała psa powyżej 40 °C może być dla niego bardzo groźny i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii, ponieważ wysoka gorączka może prowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia czworonoga.

Są jednak sytuacje, w których nie trzeba, a wręcz nawet nie powinno zbijać się gorączki. Stres związany z przeprowadzką, podróżą czy intensywny wysiłek fizyczny mogą spowodować, że temperatura ciała psa nieznacznie się podniesie. Taka sytuacja nie wymaga zazwyczaj interwencji specjalisty, ponieważ temperatura ciała psa samoistnie wróci do normy, gdy czynnik stresujący przestanie na zwierzę oddziaływać.

Pamiętaj! Jeśli twój pies ma objawy wskazujące na gorączkę, nie czekaj aż sama minie i nie próbuj leczyć go na własną rękę. Umów się jak najszybciej z czworonogiem na wizytę do lekarza weterynarii!

lek. wet. Natalia Ciszewska

Brak komentarzy

    Skomentuj