Menu
Zdrowie i pielęgnacja psa

Szczepienie psa – ile kosztuje? Kalendarz szczepień szczeniaka

Szczepienie psa – ile kosztuje? Kalendarz szczepień szczeniaka

Czy wiesz, że szczepionki dla psów chronią zwierzęta przed śmiertelnymi chorobami? Dowiedz się, kiedy szczepić psa i przeciwko jakim chorobom. Poznaj obowiązkowe szczepienia szczeniaka oraz sprawdź, ile kosztuje szczepienie psa. 

Czy warto szczepić psa? Choroby zakaźne psów

Wiele chorób zakaźnych jest niebezpiecznych dla zdrowia i życia psów. Trudno jest zapobiec zarażeniu lub zakażeniu, ponieważ drobnoustroje są rozpowszechnione w środowisku. Dlatego jedyną wysoce skuteczną metodą zapobiegania niebezpiecznym schorzeniom są regularne szczepienia czworonogów przeciwko chorobom zakaźnym. 

Czy wiesz, że… Lepiej wydać kilkadziesiąt złotych na szczepienie, niż później płacić krocie za leczenie zwierzęcia, które nie zawsze będzie skuteczne? Musisz wiedzieć, że choroby, przeciwko którym dostępne są szczepionki dla psów, mogą być dla nich śmiertelne, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. 

Najbardziej niebezpieczną i najczęstszą chorobą zakaźną psów, która nierzadko jest śmiertelna, jest parwowiroza. Jest groźna przede wszystkim dla szczeniąt oraz bardzo starych psów. Zwierzęta w tym wieku mają osłabiony układ immunologiczny, dlatego są bardziej narażone na zachorowanie. Na szczęście szczepionka przeciwko parwowirozie jest na tyle skuteczna, że zapobiega zachorowaniom.

Niektóre psy są bardziej narażone na zachorowanie na niektóre choroby. Jest to cecha osobnicza, ale jest też ściśle powiązana z ich stylem życia. Czworonogi, które biorą udział w różnego rodzaju konkursach, wystawach lub przebywają od czasu do czasu w hotelach dla zwierząt, są narażone na zachorowanie na kaszel kenelowy

Z kolei psy myśliwskie, polując np. na gryzonie, są narażone na zachorowanie na leptospirozę. Zachorować mogą też wszystkie inne psy, które często piją wodę z kałuży. Stojąca woda jest rezerwuarem bakterii z rodzaju Leptospira.

Wszystkim tym chorobom można zapobiec lub złagodzić objawy chorobowe (jeśli wystąpią), za pomocą regularnych szczepień profilaktycznych.

Obowiązkowe szczepienie psa

W Polsce jedynym obowiązkowym szczepieniem dla psów jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Pierwsze szczepienie psa przeciwko wściekliźnie musi się odbyć w ciągu 30. dni od momentu, gdy szczeniak skończy 3. miesiące życia. Kolejne szczepienia należy powtarzać co roku.

Uwaga! Dowodem, że pies został zaszczepiony jest zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie, które jest ważne dokładnie rok. Trzymaj je w książeczce zdrowia psa lub w innym bezpiecznym miejscu. Pamiętaj, by umówić się na kolejne szczepienie za rok, najlepiej w dniu utraty ważności zaświadczenia  lub kilka dni wcześniej. Za nieważne zaświadczenie lub jego brak grozi mandat do 5000 złotych.

Nieobowiązkowe szczepienie psa

To wszystkie pozostałe szczepienia psa przeciwko:

  • parwowirozie;
  • nosówce;
  • chorobie Rubartha;
  • kaszlowi kenelowemu
  • leptospirozie;
  • boreliozie.

Nie są obowiązkowe prawnie, ale nie oznacza to, że powinny być pomijane. Prawdopodobieństwo, że pies zachoruje na parwowirozę jest o wiele większe, niż to, że zachoruje na wściekliznę. Dlatego chcąc chronić zdrowie psów, należy regularnie szczepić psa przynajmniej przeciwko parwowirozie, nosówce, chorobie Rubartha i kaszlowi kenelowemu. Na szczęście można zaszczepić psa przeciwko tym chorobom w formie jednego zastrzyku.

Kalendarz szczepień psów:

Pierwsze szczepienie szczeniaka przeciwko chorobom zakaźnym: po 3-4. tygodniach od daty szczepienia, która została wpisana do książeczki zdrowia psa od hodowcy. Jest to drugie szczepienie w życiu szczeniaka, ale pierwsze, o którym ty musisz pamiętać.

Drugie szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym: po 3-4. tygodniach od ostatniego szczepienia.

Kolejne szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym: zaleca się na nie umówić po roku od ostatniego szczepienia. Po tym czasie, pies jest prawidłowo zabezpieczony przed chorobami zakaźnymi. 

Kolejne szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym: powtórzyć za 3-4. lata.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie: w ciągu 30 dni od momentu ukończenia psa 3. miesiąca życia.

Szczepienie przeciwko leptospirozie: 8-9. tydzień życia, powtórzyć w 12-13. tygodniu życia.

Pamiętaj! Istnieje możliwość podania psu szczepionki przeciwko wściekliźnie i pozostałym chorobom zakaźnym (parwowirozie, nosówce, chorobie Rubartha i kaszlowi kenelowemu) podczas jednej wizyty, w jednym zastrzyku.

Szczepienie psa – cena

Całkowity koszt zaszczepienia psa składa się nie tylko z ceny samej szczepionki, ale też ceny odrobaczenia (zaleca się odrobaczyć psa 7-14. dni przed planowanym szczepieniem) i badania klinicznego czworonoga w dniu zaplanowanego szczepienia. Pies w trakcie podawania szczepionki musi być zdrowy, dlatego lekarz weterynarii musi się upewnić, że twojemu pupilowi nic nie dolega.

Ile kosztuje odrobaczenie psa?

Cena odrobaczenia psa zależy od jego masy ciała i od producenta danego preparatu. Dawka preparatu jest ściśle skorelowana z masą ciała psa, co oznacza, że im pupil jest cięższy, tym odrobaczanie jest droższe. Preparaty przeciwko pasożytom wewnętrznym są dostępne w formie tabletek, past lub smakowitych przysmaków. Koszt odrobaczenia psa waha się od 10 do 130 zł, w zależności od producenta danego preparatu, jego rodzaju oraz jego spektrum działania.

Ile kosztuje szczepienie przeciwko wściekliźnie?

Koszt szczepienia psa przeciwko wściekliźnie wynosi 30-120 zł.

Ile kosztuje szczepienie przeciwko nosówce i parwowirozie?

Koszt szczepionki przeciwko nosówce i parwowirozie to 50-150 zł. 

Ile kosztuje szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie i chorobie Rubartha?

Koszt szczepionki przeciwko nosówce, parwowirozie i chorobie Rubartha dla psa to około 60-150 zł.

Ile kosztuje szczepionka przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha i kaszlowi kenelowemu dla psa?

Koszt szczepionki przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha i kaszlowi kenelowemu dla psów to około 60-120 zł.

Ile kosztuje szczepionka przeciwko kaszlowi kenelowemu dla psa?

Koszt szczepionki (donosowej) przeciwko kaszlowi kenelowemu to około 50-110 zł. 

Ile kosztuje szczepionka przeciwko boreliozie dla psa?

Ogólny koszt szczepienia psa przeciwko boreliozie wynosi około 100-300 zł. Koszt jednej dawki szczepionki przeciwko boreliozie dla psa 50-90 zł. Po około 3-5 tygodniach należy powtórzyć szczepienie. Niektórzy lekarze weterynarii zalecają podanie dodatkowo trzeciej dawki szczepionki po kolejnych kilku tygodniach.

Ile kosztuje szczepionka przeciwko leptospirozie dla psa?

Całkowity koszt szczepienia psa przeciwko leptospirozie wynosi około 100-200 zł. Koszt jednej dawki szczepionki przeciwko leptospirozie dla psa to około 50-90 zł. Po kilku tygodniach należy podać drugą dawkę, której cena jest podobna.

Brak komentarzy

    Skomentuj