Menu
Zdrowie i pielęgnacja psa

Robaki u psa

Robaki u psa

Zwierzęta są narażone na inwazję zarówno pasożytów zewnętrznych, które bytują na skórze lub w jej powierzchownych warstwach, jak i pasożytów wewnętrznych, które najczęściej znajdują się w przewodzie pokarmowym pupila. Jak rozpoznać, że pies ma pasożyty? Co zrobić, gdy pies ma robaki w kupie? Poznaj schematy odrobaczania psów. Dowiedz się, czy istnieje alternatywa dla profilaktycznego odrobaczania zwierząt. 

Jak rozpoznać, czy pies ma robaki?

Niektóre pasożyty wewnętrzne widać w kale psa gołym okiem. Są to między innymi glisty psie (Toxocara canis). Możesz też dostrzec fragmenty pasożytów, np. człony tasiemców, które wyglądają jak ziarenka ryżu. Niestety, pierwotniaki, które wywołują giardiozę czy kokcydiozę nie są widoczne. Ich obecność można potwierdzić jedynie w badaniu mikroskopowym.

Inwazji pasożytów w przewodzie pokarmowym często towarzyszy biegunka. Może być ciągła lub nawracająca. W ciężkich przypadkach pupil może zacząć tracić na wadze, mimo jedzenia i być apatyczny.

Badanie parazytologiczne kału psa jest najlepszym i najprostszym sposobem na dowiedzenie się, czy pies ma endopasożyty. Wystarczy przynieść próbkę kału zwierzęcia do placówki weterynaryjnej. Specjalista zbada kupę psa nie tylko pod kątem obecności pasożytów, ale też ich ich fragmentów i ich jaj.

Jak odrobaczać psa?

Preparaty przeciwko pasożytom wewnętrznym i zewnętrznym są dostępne dobrych sklepach zoologicznych i w placówkach weterynaryjnych. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii i ustal program odrobaczania swojego pupila. 

Psa należy odrobaczać 2-4 razy w ciągu. Jeśli pupil ma kontakt z małymi dziećmi lub osobami starszymi, warto zabezpieczyć go przed pasożytami nawet raz na 3 miesiące. 

Preparaty przeciwko pasożytom są dostępne w różnych postaciach – spot-on, czyli płyn do wylania na skórę karku lub zadu, tabletki, smakołyki, a nawet obroże. Część z nich działa tylko przeciwko pasożytom zewnętrznym, czyli np. przeciwko pchłom i kleszczom, a część przeciwko pasożytom wewnętrznym. 

Możesz też znaleźć preparaty, które działają zarówno przeciwko pasożytom zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Jeśli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem, skontaktuj się z zaprzyjaźnionym lekarzem weterynarii.

Schemat odrobaczania psów

Istnieje kilka popularnych schematów odrobaczania zwierząt. Wszystko zależy od producenta danego preparatu i jego zaleceń dotyczących dawkowania. Schemat różni się też w zależności od wieku czworonoga. Psy do 1. roku życia należy odrobaczać częściej, w porównaniu do psów dorosłych. 

Przykładowy schemat odrobaczania psa:

 • szczenię nieodsadzone (przy matce) – odrobaczyć w 2, 4, 6 i 8 tygodniu życia,
 • szczenię ośmiotygodniowe (u nowego opiekuna) – odrobaczać co 2 tygodnie, czyli w 10, 12, 14 i 16 tygodniu życia,
 • pies w okresie szczepień ochronnych – czworonoga należy odrobaczać szczeniaka na 7 dni przed każdym planowanym szczepieniem przeciwko chorobom zakaźnym,
 • pies po zakończeniu szczepień do 12 miesiąca życia – co 4 tygodnie i/lub 7 dni przed każdym planowanym szczepieniem przeciwko chorobom zakaźnym,
 • pies po ukończeniu 12 miesiąca życia – co 3-6 miesięcy i/lub 7 dni przed każdym szczepieniem przeciwko chorobom zakaźnym.

Czy zawsze trzeba odrobaczać psa?

Tak i nie. Odrobaczenie psa jest obowiązkowe, jeśli np. chcesz wyjechać z nim za granicę. Lekarz weterynarii musi wówczas podać leki odrobaczające i zapisać wszystkie informacje dotyczące leków i czasu ich podania w paszporcie dla psa

Zaleca się też odrobaczać psa przed każdym szczepieniem. Profilaktyczne odrobaczanie powinno mieć miejsce 2-4 razy do roku, ale istnieje możliwość pominięcia podaży leków przeciw pasożytom. Warunkiem jest brak śladu obecności pasożytów w kale pupila. Próbkę kału należy wówczas przynieść do lekarza weterynarii na badanie. Jeśli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem, omów to z zaprzyjaźnionym lekarzem weterynarii.

Pasożyty w kupie psa. Co zrobić?

Zabierz czworonoga do lekarza weterynarii. Możesz też zabrać kupę psa, którą specjalista zbada lub wyśle do zbadania. Zbierz ją na spacerze do pojemnika na kał, który dostaniesz w każdej aptece lub ewentualnie do czystego słoika. Badanie kału pozwala ustalić, jakie pasożyty znajdują się w przewodzie pokarmowym zwierzęcia. Dzięki temu, lekarz jest w stanie dobrać najlepszy lek przeciwko endopasożytom.

Robaki u psa. Czy są groźne dla ludzi?

Niestety tak. Dzieci, osoby starsze i inne osoby, które mają osłabiony układ immunologiczny, np. na skutek przyjmowania leków immunosupresyjnych są szczególnie narażone na zarażenie się, dlatego tak ważna jest profilaktyka przeciwko pasożytom.

Robaki u psa, które są groźne dla ludzi to:

 1. Tasiemiec bąblowcowy
 2. Tasiemiec psi
 3. Glista psia 
 4. Włosogłówka
 5. Giardia
 6. Toksoplazma

 

lek. wet. Natalia Ciszewska

Brak komentarzy

  Skomentuj