Menu
Zdrowie i pielęgnacja psa

Pchły u psa

Pchły u psa

Pies ma pchły? Co na pchły dla psa jest najlepsze? Czy domowe sposoby działają? Poznaj rodzaje preparatów przeciwko pasożytom zewnętrznym dla psów. Dowiedz się, jak je stosować i jak upewnić się, czy pies nie ma pcheł.

Czy to pchły? Jak rozpoznać, że pies ma pchły?

Charakterystycznym objawem inwazji pcheł jest niepokój czworonoga. Pchły kąsając jego skórę, sprawiają mu tym duży dyskomfort. Stąd, pupil może się drapać, lizać czy podgryzać skórę. Opiekunowie mogą też zaobserwować, że pupil nagle wstaje bez wyraźnej przyczyny i ucieka lub popiskuje. To też może być reakcja czworonoga na kąsanie. 

Podejrzewasz, że pies ma pchły? Sprawdź jego skórę. Odchyl po kolei kolejne warstwy jego sierści. Szukaj poruszających się pasożytów lub ich odchodów – czarnych lub brązowo-bordowych kropek. Odchody pcheł można na pierwszy rzut oka pomylić z brudem, ale w bardzo łatwy i szybki sposób możesz je od siebie odróżnić. Zbierz kropki za pomocą suchego wacika i dodaj na ich powierzchnię kilka kropelek zimnej wody. Jeśli wacik zabarwi się wokół nich na kolor różowo-czerwony, to najprawdopodobniej są to odchody pcheł.

Sezon na pchły – kiedy?

Sezon na pchły trwa przez cały rok, dlatego pies musi być zabezpieczony przed tymi pasożytami niezależnie od pory roku. Stosuj też profilaktykę przeciwko pasożytom w stosunku do kotów niewychodzących. Pamiętaj, że jaja pcheł możesz bardzo łatwo przynieść ze środowiska do domu – np. na podeszwie buta. 

Czy wiesz, że preparaty przeciwko pchłom mają różny okres działania? Sprawdź, jak długo działa preparat przeciwko pchłom, który wybrałeś. Niektóre działają przez 1-3 miesiące, a inne nawet do 9 miesięcy.

Co na pchły dla psa?

Obroża przeciwko pchłom

Należy założyć ją psu na szyję w taki sposób, jak zwykłą obrożę. Taka obroża nie nadaje się do jednak, by przypiąć do niej smycz. Obroża przeciwko pchłom dla psa działa przez 1-9 miesięcy, w zależności od producenta. Część z nich jest wodoodporna, ale nie wszystkie. Zwróć na to uwagę dokonując zakupu.

Płyn do wylania na skórę (spot-on) dla psa przeciwko pchłom

Płyn należy wylać na skórę karku lub w okolicy zadu pupila. Produkt działa przez około 1-3 miesiące, w zależności od producenta preparatu. 

Tabletka przeciwko pchłom dla psa

Taka tabletka działa nie tylko na pchły, ale jest też skuteczna wobec kleszczy i pasożytów wewnętrznych. Dostaniesz ją w placówkach weterynaryjnych. Działa, w zależności od producenta preparatu, 3-9 miesięcy.

Spray przeciwko pchłom dla psa

Ten produkt, niestety, nie charakteryzuje się wysoką skutecznością, dlatego nie może być podstawą profilaktyki, ani leczenia inwazji pcheł. Warto po niego sięgać od czasu do czasu, szczególnie, jeśli twój pies miał kiedyś pchły. Zwróć uwagę, czy taki spray można stosować tylko na skórze psa czy też można spryskać nim np. legowisko pupila.

Szampon przeciwko pchłom dla psa

Jego działanie nie jest wysoce skuteczne, dlatego może być stosowany jako element wspomagający profilaktykę lub leczenie inwazji pcheł. Zaleca się go używać, gdy twój pies np. cierpi na alergiczne pchle zapalenie skóry.

Pchły u psa – czy mogą przejść na człowieka?

Niestety tak. Pchły są zagrożeniem nie tylko dla czworonogów, ale też dla ludzi. Pasożyty zdecydowanie bardziej wolą żerować na psie lub kocie, a człowieka raczej tylko kąsają. Pchły odżywiają się wówczas krwią człowieka i potem z powrotem wracają na czworonoga lub do środowiska. Pamiętaj! Pchły potrafią przeżyć wiele miesięcy w środowisku, w szczelinach w parkiecie czy starych meblach.

Domowe sposoby na pchły – czy są skuteczne?

Nie. Lawendowy olejek eteryczny czy ocet najprawdopodobniej odstraszają w jakimś stopniu pchły, ale nie sprawią, że ich populacja się gwałtownie zmniejszy. Jeśli twój pies ma pchły, oznacza to, że wszystkie inne zwierzęta w twoim domu też mogą je mieć. 

Ponadto, oznacza to też, że jaja pcheł lub same pasożyty najprawdopodobniej znajdują się też w środowisku, w którym pies żyje, czyli w twoim domu – w jego legowisku, na kanapie i w innych miejscach, w których czworonóg często przebywa.

Stąd, walka z pchłami powinna być przemyślana i możliwie najbardziej skuteczna. Stosuj preparaty weterynaryjne, które lekarz weterynarii indywidualnie dobierze dla twojego psa i innych zwierząt w twoim domu. Pierz wszystkie tkaniny, z którymi twój pies ma lub miał kontakt przynajmniej dwa razy w tygodniu przez około 1-3 tygodnie po stwierdzeniu inwazji pcheł (w zależności od jej intensywności) i stosuj profesjonalne środki zwalczające pchły w środowisku.

lek. wet. Natalia Ciszewska

Brak komentarzy

    Skomentuj