Menu
Zdrowie i pielęgnacja psa

Kastracja psa i suki – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Kastracja psa

Czym się różni kastracja od sterylizacji? Poznaj zalety kastracji psów i suk. Dowiedz się, kiedy kastrować psa, jakie są alternatywy dla kastracji oraz ile kosztuje kastracja psa. 

Kastracja psa i sterylizacja suki? Czym się różni kastracja od sterylizacji?

Oba pojęcia często są używane zamiennie, ale okazuje się, że nie jest to do końca prawidłowe. Przyjęto, że kastruje się psy i sterylizuje suki. Co więcej, nawet lekarze weterynarii właśnie tak nazywają usługi, które oferują.

Kastracja polega na wycięciu narządów płciowych samców lub samic. Sterylizacja polega natomiast jedynie na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów u psów lub jajowodów u suk. Podczas sterylizacji nic się nie usuwa, w przeciwieństwie do kastracji. Kastracja jest zabiegiem nieodwracalnym, ponieważ zwierzę po usunięciu jajników lub jąder jest trwale bezpłodne. Sterylizacja jest teoretycznie odwracalna, ale nie w weterynarii.

W weterynarii sterylizacja również oznacza trwałą bezpłodność. U ludzi, np. u mężczyzn po wazektomii można w niektórych sytuacjach przywrócić płodność, ale nie stosuje się tego w przypadku psów i kotów. Dlatego mówiąc o kastracji i sterylizacji psów i suk, mówimy o działaniach nieodwracalnych. 

Stąd, używanie sformułowania „sterylizacja suki” nie jest dużym błędem, ale bardziej poprawnym określeniem, zarówno w odniesieniu do psa, jak i do suk jest po prostu kastracja.

Kiedy kastrować psa i sukę?

Kastracja (sterylizacja) suki – kiedy?

Kastrację suki przeprowadza się najczęściej po ukończeniu przez nią 3-6. miesiąca życia, czyli przed wystąpieniem pierwszej cieczki. Można oczywiście wykastrować ją później, po pierwszej cieczce, ale trzeba wówczas mieć pewność, że suka nie cierpi na tzw. ciążę urojoną.

Sukę można kastrować w każdym wieku, o ile jej stan ogólny pozwala na przeprowadzenie operacji i wprowadzenie w narkozę. Jest to wręcz wskazane, ponieważ wraz z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania na tzw. ropomacicze, które stanowi realne zagrożenie życia dla czworonoga.

Kastracja psa – kiedy?

Kastracja szczeniaka może mieć miejsce już w  6-12. miesiącu życia lub później. Psa można wykastrować w każdym wieku, o ile jego zdrowie pozwala na przeprowadzenie zabiegu i znieczulenie.

Przebieg kastracji psa i suki:

Pies musi zostać przywieziony do placówki weterynaryjnej o umówionej godzinie. Opiekun musi podpisać zgodę na operację oraz znieczulenie, i jest wolny na kilka godzin – może pojechać do domu lub załatwić swoje inne sprawy, nie musi czekać na pupila na miejscu.

Lekarz weterynarii wraz z personelem pomocniczym bada klinicznie czworonoga, zakłada mu wenflon, znieczula i goli sierść z okolicy planowanego cięcia. Po oczyszczeniu pola operacyjnego za pomocą preparatów antyseptycznych chirurg jest gotowy do rozpoczęcia kastracji. 

Kastracja suki to operacja, w przeciwieństwie do kastracji psa, która jest zabiegiem. Wiąże się to z koniecznością otwarcia jamy brzusznej, w której znajdują się narządy płciowe samicy. Chirurg usuwa je i następnie zaszywa po kolei każdą warstwę powłok brzusznych za pomocą nici chirurgicznych. 

Kastracja psa polega na usunięciu jąder z worka mosznowego i zszyciu miejsca cięcia. Jest to bardzo prosty i szybki zabieg, który nie jest tak obciążający dla organizmu, jak kastracja suczki.

Kolejny etap to wybudzanie psa z narkozy, który trwa od kilku minut do kilku godzin, w zależności od rodzaju znieczulenia, które zostało wybrane do operacji. Czworonóg jest gotowy do odbioru przez opiekuna, gdy dojdzie do siebie i będzie stabilny. Lekarz najczęściej informuje telefonicznie o tym, że pupil się wybudził, i że można go odebrać.

Kastracja psa – czy warto? Pies po kastracji

Wiele osób wciąż się boi, że temperament psa zmieni się po kastracji. Jeśli tylko dlatego wciąż wahasz się nad podjęciem decyzji o przeprowadzeniu zabiegu, to mam dla ciebie dobrą informację – kastracja nie ma wpływu na temperament twojego pupila. 

Wykastrowany pies jest spokojniejszy, bo nie przejawia już zachowań seksualnych charakterystycznych dla popędu seksualnego, który odczuwał. Musisz wiedzieć, że psy mogą odczuwać frustrację, jeśli mają niezaspokojone potrzeby seksualne, dlatego w trosce o dobrostan pupila i jego dobre samopoczucie, decyzja o kastracji jest najlepszą decyzją, jaką możesz podjąć. 

Pamiętaj, że rozmnażanie psów w Polsce bez rodowodu w celu osiągnięcia korzyści majątkowych jest nie dość, że niebezpieczne i nieetyczne, to dodatkowo nielegalne. 

Kastracja psa – cena:

Koszt kastracji psa to około 80-300 zł, natomiast cena kastracji suki wynosi 150-800 zł. Operacja przeprowadzana przy użyciu aparatury do wziewnego znieczulania jest o wiele droższa niż w przypadku znieczulenia dożylnego, stąd ta duża rozbieżność cenowa.

Kastracja chemiczna psa – co to?

Najbardziej skuteczną i nieodwracalną formą antykoncepcji zwierząt towarzyszących jest kastracja. Istnieje jednak alternatywa dla chirurgicznej kastracji suk i psów, która nie wymaga przeprowadzania operacji, ani zabiegu.

Chemiczna kastracja psów polega na zaaplikowaniu implantu z substancją czynną, który gwarantuje, że pies będzie bezpłodny na 6-12. miesięcy już kilka tygodni po wszczepieniu produktu. Cena implantu chemicznego dla psa to około 150-300 zł.

Dla suk dostępna jest antykoncepcja hormonalna w zastrzykach lub tabletkach, jednak nie jest polecana ze względu na groźne skutki uboczne, które wiążą się z jej stosowaniem i niską skuteczność (trudno precyzyjnie powiedzieć, jak długo zastrzyk będzie działał). Według badań, samice, którym podawano antykoncepcję hormonalną częściej chorują na nowotwory sutka. Koszt jednego zastrzyku z hormonami to około 40-90 zł. Suka jest wówczas bezpłodna przez kilka miesięcy.

Brak komentarzy

    Skomentuj