Menu
Zdrowie i pielęgnacja psa

Cieczka u psa – kiedy się pojawia i ile trwa?

Cieczka u psa – kiedy się pojawia i ile trwa?

Cieczka występuje u wszystkich niewykastrowanych suk, które są zdolne do rozrodu. Pierwsza cieczka u suki – kiedy występuje i ile trwa? Jakie są objawy cieczki u suki? Sprawdź, co musisz wiedzieć o cieczce u psa.

Pierwsza cieczka – kiedy się pojawia?

Suka osiąga dojrzałość płciową w 6-24 miesiącu życia. Przyjmuje się, że cieczka pojawia się wówczas, gdy suczka osiągnie 2/3 docelowej masy ciała dorosłego osobnika danej rasy. W praktyce oznacza to, że suki ras miniaturowych i małych szybciej są zdolne do rozrodu, w porównaniu do ras dużych i olbrzymich.

Data pierwszej cieczki u suki to bardzo indywidualna kwestia, która zależy od kilku czynników. Jest to cecha osobnicza, ale zależy też od uwarunkowań genetycznych. Inne czynniki, które mogą wpływać na cykl płciowy to sposób żywienia oraz warunki środowiskowe, w których pupil żyje. 

Pierwsza cieczka u psa może pojawić się dużo później, jeśli czworonóg jest żywiony karmą niskobiałkową i jego fizjologiczne potrzeby np. potrzeba zabawy, regularnej aktywności fizycznej, węszenia, gryzienia czy tropienia są niezaspokojone. 

Rasy psów, u których pierwsza cieczka pojawia się do 12 miesiąca życia

 • mops;
 • border collie;
 • bulterier;
 • basenji;
 • golden retriever;
 • rottweiler.

Rasy psów, u których pierwsza cieczka pojawia się między 16 a 24 miesiącem życia

 • dog niemiecki;
 • chart;
 • shipperke.

Ile trwa cieczka u psa?

Cieczka suki trwa około 21 dni. Ten okres może się także odpowiednio wydłużyć lub skrócić o kilka dni i jest to jak najbardziej prawidłowe. Dni płodne u suki następują między 8 a 14 dniem trwania cieczki, ale dla pewności – jeśli nie jesteś hodowcą – zawsze wychodź z suczką na smyczy na spacery, najlepiej w ogrodzone miejsce, do którego inne psy nie będą w stanie się dostać. Warto też wiedzieć, że ewentualne pokrycie suki przez samca nie wpływa na długość trwania cieczki.

Cieczka u psa – objawy

 • krwawienie z dróg rodnych;
 • obrzęk i zaczerwienienie sromu;
 • obecność gęstej wydzieliny na sromie;
 • zmiany w zachowaniu – łaszenie się, ocieranie się o opiekuna, wymuszanie uwagi, wyginanie grzbietu i odchylanie ogona ku górze.

Jak dbać o sukę? Cieczka u psa – majtki

Ukochana suczka może być nieco zestresowana w czasie trwania cieczki. Możesz zauważyć zmiany w jej zachowaniu, które na szczęście miną w ciągu najbliższych tygodni. Okaż jej zrozumienie, ale też daj jej przestrzeń, by mogła efektywnie odpocząć.

Zabieraj ją na krótkie spacery w okolicy. Nie spuszczaj jej ze smyczy i nie zabieraj jej do otwartych, nieogrodzonych przestrzeni. Suka w czasie cieczki jest bardzo atrakcyjna dla wszystkich niewykastrowanych psów, które czują jej zapach z bardzo dużych odległości, dlatego najlepiej unikać potencjalnych spotkań samców z ukochaną suczką.

Suczki intensywnie wylizują okolice intymne w czasie trwania cieczki, ale to zazwyczaj nie wystarcza, i prędzej czy później, kropelki krwi mogą ubrudzić podłogę, meble czy legowisko dla psa. Musisz być na to przygotowany, dlatego warto zwinąć dywany, przykryć ulubioną kanapę nieprzemakalną narzutą, schować poduszki i często prać koce i materace, na których odpoczywa twój pupil. 

Pewnym rozwiązaniem jest stosowanie majtek dla psów, które skutecznie chronią mieszkanie przed zabrudzeniami. Warto je stosować, gdy krwawienie jest intensywne oraz w sytuacjach, w których musisz wyjść z domu i zostawić suczkę samą w domu. Pamiętaj, że majtki dla psa to rozwiązanie jedynie na kilka godzin. Suczka nie powinna ich nosić przez większą część doby, bo skóra i okolice intymne nie są wówczas dostatecznie wentylowane, a to sprzyja odparzeniom i infekcjom.

Co ile suczka ma cieczkę?

Suczki mają cieczkę 1-2 razy w ciągu roku, co oznacza, że są zdolne do rozrodu dwa razy lub (rzadziej) raz w ciągu roku. Czas pomiędzy kolejnymi cieczkami to inaczej okres międzyrujowy, który trwa od 5 do 11 miesięcy.

Niektóre rasy psów mają cieczkę rzadziej (co 12-14 miesięcy), i jest to jak najbardziej normalne i nie powinno być powodem do niepokoju. Rasy psów, u których występują długie okresy międzyrujowe:

 • boston terrier;
 • owczarek sheltie;
 • basenji.

Brak cieczki u suki – czy jest się czym martwić?

Jeśli suka nie dostała pierwszej cieczki w ciągu dwóch lat swojego życia, należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem weterynarii. Mówi się wówczas o tzw. pierwotnym braku rui u suki.

Wtórny brak rui dotyczy suk, które miały kiedyś cieczkę, ale w ciągu kolejnych 10-14 miesięcy suczka nie miała charakterystycznych dla cieczki objawów. W takiej sytuacji także należy się skonsultować ze specjalistą.

 

lek. wet. Natalia Ciszewska

Brak komentarzy

  Skomentuj