Menu
Zdrowie i pielęgnacja psa

Ciąża u psa – ile trwa? Objawy ciąży u suki

Ciąża u psa – ile trwa? Objawy ciąży u suki

Jakie są objawy ciąży u psa? Ile pies może mieć szczeniąt? Jak długo trwa ciąża urojona u psa? Poznaj różnice między ciążą prawdziwą a ciążą urojoną u psa i dowiedz się, jak przebiega poród u psa. 

Objawy ciąży u psa

 • wzrost masy ciała suki o około 20-50% (szczególnie w drugiej połowie ciąży);
 • powiększony obrys brzucha (widoczne od 5. tygodnia ciąży);
 • powiększone gruczoły mlekowe (w drugiej połowie ciąży);
 • powiększony srom (10-12. dni przed porodem);
 • przygotowywanie tzw. „gniazda porodowego” (kilka dni przed porodem).

Ciąża u psa – ile trwa?

Ciąża u suki trwa około 63 dni. 

Ile szczeniaków może mieć pies w jednym miocie?

Od jednego do nawet… kilkudziesięciu! Ciąża mnoga jest normalnym zjawiskiem u psów. Z punktu przebiegu porodu, jest wręcz korzystna dla zdrowia suki, ponieważ im bardziej miot jest liczny, tym szczenięta są mniejsze, i dzięki temu łatwiej przechodzą przez kanał rodny rodzącej samicy. Samice przeważnie rodzą jednak od 2. do 6. szczeniąt.

Poród suki. Jak długo suka rodzi?

Poród trwa zazwyczaj od 4. do aż 36. godzin. Ta duża rozpiętość godzinowa wynika nie tylko z ilości płodów w macicy, ale też z ogólnego stanu suczki, zdolności macicy do kurczenia się, wielkości płodów, wielkości samicy i stanu jej narządów rodnych.

Fazy porodu u psa

 • faza rozwierania szyjki macicy suki (trwa od 2. do 30. godzin);
 • faza wypierania płodów (trwa od kilku minut do kilku godzin);
 • faza wypierania błoń płodowych (trwa od kilku minut do kilku godzin).

Ciąża urojona u psa – co to jest?

To zaburzenie, które często obserwuje się u niewykastrowanych (niewysterylizowanych) suk. Objawy ciąży rzekomej zazwyczaj pojawiają się około 3-12. tygodni po cieczce. Samica sprawia wrażenie, jakby była w okresie połogu – przygotowuje się do porodu (który nie nastąpi), lub nawet opiekuje się swoimi zabawkami, które traktuje jak swoje młode.

Ciąża urojona – przyczyny

Ciąża urojona u suki to zaburzenie, które ma podłoże hormonalne. Za wystąpienie objawów odpowiedzialny jest wysoki poziom progesteronu i prolaktyny. Taki wzrost jest też charakterystyczny dla ciąży fizjologicznej u psów, dlatego objawy ciąży rzekomej do złudzenia mogą przypominać objawy ciąży prawdziwej.

Ciąża urojona – objawy

 • obecność mleka w gruczołach mlekowych (wyciek mleka po naciśnięciu brodawek sutkowych);
 • powiększony obrys gruczołów mlekowych i sutków;
 • wymuszanie uwagi, narzucanie się opiekunowi i szukanie atencji;
 • budowanie tzw. „gniazda porodowego” np. w swoim ulubionym legowisku, poprzez znoszenie koców, dywaników czy ręczników;
 • sprawowanie opieki nad zabawkami i traktowanie ich, jakby były szczeniętami – znoszenie ich do legowiska, pielęgnowanie ich i bronienie przed innymi zwierzętami i domownikami.

Wszystkie te objawy są charakterystyczne dla ciąży u psów, z tym wyjątkiem, że suka w ciąży rzekomej nie jest tak naprawdę w ciąży – w jej macicy nie znajdują ani zarodki, ani płody. Za te wszystkie objawy odpowiadają hormony, które „oszukują” organizm suczki, której wydaje się, że jest w zaawansowanej ciąży lub wręcz jest już mamą.

Ciąża urojona – leczenie

Leczenie ciąży urojonej u psa polega na zabraniu tzw. „gniazda porodowego” i wszystkich psich zabawek. Zaleca się ograniczyć kontakt fizyczny z pupilem – najlepiej po prostu nie reagować na jej próby wymuszenia uwagi. Samice, które intensywnie wylizują listwę mleczną, powinny nosić kołnierz, ponieważ mechaniczne podrażnienie sutków tylko pobudza organizm do zwiększonej produkcji mleka.

Schorzenie nie jest poważne i nie zagraża życiu czworonoga, jednak objawy są bardzo wyczerpujące nie tylko dla ciebie, ale też dla samej suki. Z tego powodu, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie podjęcia ewentualnego leczenia. Istnieją skuteczne preparaty, które pomagają w łagodzeniu objawów ciąży rzekomej u suk

Pamiętaj! Jedyną skuteczną metodą zapobiegania ciąży rzekomej jest kastracja. Musisz jednak wiedzieć, że kastracja suki jest możliwa dopiero po ustąpieniu wszystkich objawów ciąży rzekomej. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii na ten temat i ustal termin operacji.

Brak komentarzy

  Skomentuj