Menu
Zdrowie i pielęgnacja psa

Borelioza u psa – objawy, leczenie i zapobieganie

Borelioza u psa – objawy, leczenie i zapobieganie

Borelioza to poważna choroba, która jest wywoływana przez bakterie z rodzaju Borrelia, które dostają się do organizmu psów za pomocą wektorów – kleszczy. Chcesz wiedzieć, jakie są objawy boreliozy u psa, jak leczyć boreliozę i jak zapobiegać chorobie u psów?

Kleszcz u psa – czy jest się czym martwić?

Kleszcze są powszechnie spotykane w lasach, na polanach, ale nierzadko goszczą też wśród przyblokowych traw w samym środku miast. Są groźne nie tylko dla ludzi, ale też dla psów. Żerowanie pasożyta w skórze czworonoga wiąże się z miejscowym stanem zapalnym, który jest charakterystyczny dla miejscowego przerwania ciągłości skóry. 

Okolica skóry wokół kleszcza może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Co więcej, może być cieplejsza w porównaniu do reszty ciała. Taki stan zapalny skóry psa nie jest groźny dla zdrowia, ale w niektórych sytuacjach wymaga interwencji lekarza weterynarii i podania leków przeciwzapalnych.

Kleszcze żądlą za pomocą swojego aparatu gębowego. Nie jest to bolesne, ponieważ pasożyt podczas żerowania wprowadza wraz ze swoją śliną środek znieczulający, który niweluje ewentualne dolegliwości bólowe i dyskomfort.

Niestety, obecność kleszcza w skórze pupila wiąże się nie tylko z wystąpieniem stanu zapalnego, ale też z potencjalną transmisją chorobotwórczych bakterii, wirusów lub pasożytów (pierwotniaków) do krwiobiegu psa.

Choroby odkleszczowe u psów

 • babeszjoza u psa;
 • borelioza u psa ;
 • erlichioza u psa;
 • anaplazmoza u psa;
 • bartoneloza u psa;
 • odkleszczowe zapalenie mózgu u psa.

Borelioza u psa – objawy

Objawy boreliozy u psów nie zawsze są specyficzne, dlatego trudno rozpoznać chorobę. Psy mogą być po prostu smutne, mogą mieć gorączkę i mniej jeść. Objawy choroby są też skorelowane z genogatunkiem bakterii:

 • Borrelia burgdorferi – odpowiada głównie za objawy stawowe;
 • Borrelia garinii – odpowiada za objawy neurologiczne;
 • Borrelia afzelii – odpowiada za zanikowe zapalenie skóry.

Zespoły objawów klinicznych boreliozy u psów

 • postać uogólniona boreliozy u psa – posmutnienie, podwyższona temperatura ciała, brak zainteresowania spacerami i zabawami, zmniejszony apetyt.
 • postać stawowa boreliozy u psa – kulawizna i obrzęk stawu lub stawów. Objawy mogą być przejściowe  i nawracać co jakiś czas lub występować przewlekle.
 • postać neurologiczna boreliozy u psa – porażenie nerwu twarzowego, zmiany zachowania (np. agresja), objawy padaczkowe.
 • postać nerkowa boreliozy u psa – może wystąpić po postaci stawowej. Rasy predysponowane do wystąpienia tej postaci to między innymi: labradory, golden retrievery, owczarki szetlandzkie i berneńskie psy pasterskie. Objawem są obrzęki ciała.
 • postać sercowa boreliozy u psa – zaburzenia pracy mięśnia sercowego (blok sercowy).

Borelioza u psa – kiedy pojawiają się pierwsze objawy?

Pierwsze objawy boreliozy u psa pojawiają się późno, bo dopiero po 2-12. miesiącach od momentu żerowania kleszcza, który wprowadził do krwiobiegu psa chorobotwórcze bakterie. Jednak typowe objawy  boreliozy pojawiają się jedynie u 5-15% psów. U większości zwierząt choroba ma przebieg niespecyficzny.

Borelioza u psa – leczenie

Leczenie psa z boreliozą jest trudne, ale jest jak najbardziej możliwe. Lekarz weterynarii zazwyczaj zaleca rozpoczęcie antybiotykoterapii. Lekiem z wyboru w leczeniu boreliozy psów jest doksycyklina. Jedynie w niektórych sytuacjach stosuje się amoksycyklinę.

Antybiotykoterapia jest długa. Lek musi być podawany regularnie przez okres około 3-4. tygodni lub nawet dłużej, jeśli lekarz weterynarii tak zaleci. Inne leki stosowane w przypadku stwierdzonej boreliozy u psa, to niesterydowe leki przeciwzapalne i sterydy. Czworonóg powinien otrzymywać karmę bogatą we włókno pokarmowe oraz preparaty działające osłonowo na przewód pokarmowy (chroniące przed jego wyjałowieniem).

Uwaga! Nigdy nie lecz psa na własną rękę. Produkty farmakologiczne przeznaczone dla ludzi mogą być toksyczne dla zwierząt. Chcąc pomóc swojemu psu, możesz mu tylko zaszkodzić, dlatego nigdy nie podawaj pupilowi leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

Nieleczona borelioza u psa – do czego prowadzi?

 • zapalenie wątroby;
 • niewydolność nerek;
 • zapalenie mięśnia sercowego;
 • przewlekłe trudności z poruszaniem się;
 • posocznica;
 • śmierć.

Borelioza u psa – jak zapobiec chorobie?

Najbardziej skuteczną metodą zapobiegania boreliozie jest stosowanie produktów odstraszających pasożyty zewnętrzne, które szczególnie zapobiegają żerowaniu kleszczy na psie. Są to preparaty typu spot-on (do wylania na skórę psa), obroże, które uwalniają substancje odstraszające ektopasożyty lub tabletki, które działają zarówno przeciwko pasożytom wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Wybór odpowiedniej formy preparatu zależy w dużej mierze od stylu życia psa, ilości przypadków chorób odkleszczowych u psów, które mieszkają w okolicy, i powinien być skonsultowany z lekarzem weterynarii.

Pamiętaj! Preparaty przeciwko kleszczom działają od 1. do 9. miesięcy. Koniecznie sprawdź, jak długo działa produkt, który wybrałeś. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania i postępuj zgodnie z instrukcją. 

Inną, mniej popularną metodą zapobiegania chorobie jest szczepienie psa przeciwko boreliozie. Szczepionka jest przeznaczona dla szczeniąt od 12. tygodnia życia. Odporność uzyskuje się w ciągu kilku tygodni po podaniu 2-3 dawek szczepionki. Co roku należy podawać psu jedną dawkę szczepionki przypominającej. Niestety, szczepionka przeciwko boreliozie dla psa nie jest niezawodna. Istnieje szansa, że nawet prawidłowo zaszczepiony pies zachoruje, dlatego najważniejszą metodą zapobiegania boreliozie jest ochrona przed kleszczami.

Brak komentarzy

  Skomentuj