Menu
Rasy psów

Owczarek niemiecki – wygląd, charakter, historia rasy

Owczarek niemiecki – wygląd, charakter, historia rasy

Owczarek niemiecki, to rasa należąca do grupy psów pasterskich. Zaliczany też jest do psów obronnych. Przez długi czas, standard rasy uznawał wyłącznie odmianę krótkowłosą, a dopiero w roku 2008 FCI uznała także typ długowłosy. 

Owczarek niemiecki – wygląd

Wysokość w kłębie wynosi u owczarków między 60 a 65 cm u samców i 55 do 60 cm u suczek. Głowa psów tej rasy, zakończona jest prostą kufą i czarną truflą nosową. Pionowo stojące, skierowane do przodu uszy oraz ciemne, położone nieco skośnie oczy sprawiają, że owczarek niemiecki zawsze wygląda na czujnego i skoncentrowanego. Oczy jego są średniej wielkości w kształcie migdału, osadzone lekko skośnie, możliwie ciemne. Uszy, ten pies ma średnie, stojące i trzyma je prosto. Sylwetka prawidłowo zbudowanego owczarka jest prostokątna, mocna i harmonijna i proporcjonalna do wielkości tułowia, a jego długość wynosi około 40 proc. wysokości w kłębie. Tego psa cechuje szeroki i mocny chód. Umaszczenie najczęściej spotykane u tej rasy to: czarne podpalane, czarne z rudym, brązowym, czerwonym, płowym lub jasnoszarym podpalaniem, czerwonożółte, czerwonobrązowe oraz czarne, jednolite, bądź z regularnymi oznakami w kolorze od czerwonobrązowego do białoszarego.

Owczarek niemiecki – charakter

Owczarki niemieckie to najbardziej popularna rasa użytkowa na świecie. Nadają się one także doskonale do przebywania z ludzką rodziną i żyją do 13 lat. Przedstawiciel tej rasy powinien być zrównoważony, pewny siebie, opanowany i łagodny, o ile nie zostanie sprowokowany. Nerwowość, agresję czy tchórzostwo uznaje się za wady charakteru. Pierwotnie owczarki hodowane były jako psy pasterskie, dziś wykorzystuje się je także jako psy policyjne i stróżujące, Są one doskonałymi tropicielami, dlatego sprawdzają się przy wykrywaniu narkotyków, materiałów wybuchowych, czy odnajdywaniu zaginionych ludzi. Pracują też jako psy lawinowe, ratownicy wodni, przewodnicy niewidomych czy pomocnicy osób niepełnosprawnych. Instynkt, wytrzymałość i pewność siebie owczarka niemieckiego jest wręcz kultowa. Dzięki wysokiej inteligencji, zdolności do nauki i posłuchowi oraz zdumiewającemu zapałowi do pracy, szybko podejmuje on nowe wyzwania i za wszelką cenę stara się im sprostać. Bardzo też przywiązuje się do swojego człowieka

Pies tej rasy jest oddany i lojalny wobec wszystkich członków rodziny. Właściciel owczarka niemieckiego powinien jednak nie tylko mieć czas i ochotę na długie wspólne spacery, lecz także na sport dla psa i jego tresurę. Psy te, nieprawidłowo socjalizowane i źle wychowywane mogą zrobić się lękliwe, nerwowe lub agresywne. Osobniki, którym nie poświęcono wystarczającej ilości uwagi, rozwijać mogą nieprawidłowe zachowania i stać się nadpobudliwe.

Owczarek niemiecki zwykle akceptuje inne zwierzęta, może jednak nie tolerować kotów. Jest psem dość hałaśliwym. Dobrze dogaduje się z dziećmi ale z uwagi na jego rozmiary i siłę, trzeba te kontakty nadzorować. Dzieci nie powinny same wydawać mu poleceń, ani wyprowadzać go na spacery. Poza tym, może on potraktować obce maluchy jak intruzów, zwłaszcza jeśli pilnuje terenu czy rzeczy właściciela. Najwłaściwsze warunki lokalowe dla tej rasy, to dom z ogrodem.

Owczarek niemiecki – historia rasy

Protoplaści owczarków niemieckich żyli prawdopodobnie już w VII wieku na terenie Niemiec i już wtedy wykorzystywani byli do różnych zadań. Ich główną rolą był wypas i strzeżenie owiec, jednak na dworach pilnowali też majątków swoich właścicieli.

Gdy pod koniec XIX wieku w Niemczech, industrializacja doprowadziła do upadku hodowli owiec, grupa miłośników psów postanowiła ocalić rasy pasterskie. Ze skrzyżowania owczarka wirtemberskiego i owczarka turyńskiego otrzymano wówczas nową rasę, zwaną owczarkiem niemieckim, która dzięki pułkownikowi Von Stephanitzowi szybko stała się niezwykle popularna na całym świecie. Rasę oficjalnie uznano w 1898 roku.

Do Polski psy te trafiły jeszcze przed II wojną światową, jednak prawdziwa ich hodowla w naszym kraju rozpoczęła się dopiero w latach 60. ubiegłego wieku.

Owczarek niemiecki – zdrowie

Wraz ze wzrostem popularności rasy, wzrosła także niestety liczba typowych dla niej schorzeń. Dysplazja stawu biodrowego po raz pierwszy zaobserwowana została właśnie u owczarka niemieckiego. Zagraża mu też dysplazja stawu łokciowego, a także zwyrodnieniowe zwężenie kanału lędźwiowo-krzyżowego, znane jako zespół ogona końskiego i choroby stawów.

Inne schorzenia charakterystyczne dla owczarków niemieckich

 • przerost gruczołu krokowego (prostaty)
 • zmiany alergiczne
 • gnilec
 • ryzyko do wystąpienia skrętu żołądka
 • enostoza – młodzieńcze zapalenie kości
 • nowotwory
 • alergie pokarmowe
 • padaczka idiopatyczna

Pielęgnacja owczarków niemieckich

Szata tych psów wymaga częstego szczotkowania, zwłaszcza w okresie linienia. Kąpiel potrzebna bywa sporadycznie, tylko gdy pies się ubrudzi. Owczarka krótkowłosego wystarczy wyczesać raz na jakiś czas, jedynie w okresie linienia powinno się to robić częściej. Psy długowłose czesze się dwa razy w tygodniu,

Ceny owczarków niemieckich

Cena owczarka niemieckiego z rodowodem uzależniona jest od wielu czynników, wśród których należy wymienić m.in. renomę hodowli. Zasadniczo przyjmuje się, że może ona sięgać od 3000 do 3500 zł.

Ciekawostki o rasie

 • owczarki niemieckie zyskały złą sławę przez służbę w obozach koncentracyjnych oraz przyjaciółkę Adolfa Hitlera, suczkę o imieniu „Blondi”.
 • psy te rozsławiły filmy takie jak „Czterej pancerni i pies „Komisarz Rex”, „Rin Tin Tin”, Komisarz Alex” czy „Przygody psa Cywila”.
 • po pierwszej wojnie światowej rasa była znana w krajach anglojęzycznych jako owczarek alzacki.
 • Poczta Polska wyemitowała 3 lutego 1969 r znaczek przedstawiający głowę owczarka niemieckiego
 • biały owczarek szwajcarski był początkowo owczarkiem niemieckim o białej szacie; cechę tę uważano bowiem za wadę do 2003 roku, kiedy to rasa ta została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

Brak komentarzy

  Skomentuj