Menu
Rasy psów

Buldog francuski – wygląd, charakter i historia rasy

Buldog francuski - wygląd, charakter, historia rasy, ceny

Buldog francuski, to rasa należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana przez FCI do małych psów molosowatych.

Buldog francuski – jak wygląda?

Buldogi francuskie są małymi psami o bardzo muskularnej sylwetce i krótkiej kufie. Wyróżnia je stosunkowo duża, szeroka głowa z pomarszczoną skórą i spłaszczony pysk z przodozgryzem oraz lekko wypukłe czoło i umieszczone nad nim wyraziste łuki.

Szczególnie charakterystyczne dla buldożków są ich uszy, które przypominają uszy nietoperza. Ich umaszczenie bywa płowe, od barwy czerwonawej aż po jasnobrązowe, łaciate, pręgowane albo z domieszką bieli, a sierść jest krótka i lśniąca. Oczy buldoga są ciemne, bez względu na umaszczenie.

Pies ten ma mocny szkielet, a także zwartą i masywną sylwetkę, krótkie nóżki oraz przylegający do ciała, krótki ogon. Jego waga to maksymalnie 14 kg, a wysokość w kłębie to około 30 cm.

Charakter rasy buldog francuski

Buldog francuski to przyjacielsko usposobiony piesek kochający swoją rodzinę, bardzo spokojny, o łagodnym usposobieniu, z jednym małym wyjątkiem – samce rzadko akceptują przedstawicieli tej samej rasy. Jednakże, należy pamiętać, że i pośród nich zdarzają się także osobniki agresywne i nadpobudliwe. Psy tej rasy odziedziczyły po przodkach instynkt walki, dlatego od szczeniaka wymagają socjalizacji ze swoimi pobratymcami. Nie znoszą one samotności i nie nadają się do życia w odosobnieniu, Zarówno spacery, jak i zabawy na świeżym powietrzu sprawiają im ogromną radość, jednakże, brak podszerstka  daje im słabą ochronę przed zimnem i wilgocią, nie powinny one więc mieszkać na zewnątrz. Spacer z buldożkiem, w zimie, gdy spadnie śnieg, trwa 5-10 minut i to tylko wtedy, gdy psiak jest ciepło ubrany, inaczej bowiem cały się trzęsie. Czworonóg ten stroni również od wody.

Buldogi francuskie są psami odważnymi, średnio hałaśliwymi i raczej nie wykazują tendencji do ucieczek. Odznaczają się dobrym słuchem i są czujne. Nie potrzebują dużej przestrzeni, świetnie nadają się nawet do małego mieszkania. Można je szkolić w zakresie ogólnego posłuszeństwa (PT) i obedience oraz agility. Buldog francuski jest doskonałym towarzyszem dla dzieci. Warto zadbać jednak o to o to, by zabawy maluchów z pieskiem nie były dla niego zbyt uciążliwe i należy pilnować, aby nie przeszkadzały psiakowi w posiłku czy odpoczynku.

Choroby charakterystyczne dla rasy buldog francuski

O ile pod kątem charakteru do buldoga francuskiego nie można mieć zastrzeżeń, o tyle przed zakupem warto przemyśleć, czy będziemy w stanie odpowiednio się nim zająć, jeśli pojawią się problemy zdrowotne. Średnia długość jego życia waha się w granicach od 9 do 11 lat, Jednak to, ile żyje ten pies, zależy od sposobu jego żywienia, pielęgnacji i opieki, jaką jest obdarzany. Buldożek należy do ras brachycefalicznych (o spłaszczonej kufie), które źle funkcjonują w wysokich temperaturach, mają problemy z oddychaniem, źle się czują w zamkniętych i słabo wentylowanych miejscach, jakimi bywają na przykład środki transportu. Wyjątkowo duży upał może być dla nich śmiertelny, stąd nigdy nie należy zostawiać psa w zamkniętym i niewentylowanym miejscu

Ze względu na specyficzną budowę tych psów często przydarzają się im problemy oddechowe, głównie z powodu wąskich nozdrzy I źle wykształconej tchawicy.

Są również narażone na szereg alergii, prawie 30 proc. psów tej rasy cierpi z powodu tych schorzeń. U buldogów francuskich występują także problemy dermatologiczne oraz wydłużone podniebienie miękkie, które może prowadzić do zaburzeń oddechowych i powodować szybsze męczenie się psa. Najczęstsze objawy tej choroby, to charczenie, sapanie i głośne chrapanie podczas snu. Buldożek zazwyczaj ma całkiem spory apetyt, prowadzi to czasem do nadwagi, która jest zmorą rasy. Warto wiedzieć, że psy te często puszczają gazy o nieprzyjemnym i dość mocno wyczuwalnym zapachu.

Inne występujące schorzenia u buldożków francuskich

 • dysplazja stawów biodrowych dotyczy ponad 30% buldożków francuskich,
 • kręgi połowiczne – wada obecna aż u ponad 30% psów tej rasy
 • zaćma młodzieńcza – wada występująca u prawie 3% psów tej rasy,
 • zwichnięcie rzepki,
 • dysplazja stawów łokciowych,
 • hemofilia typu B,
 • wady zgryzu,
 • choroba krążków międzykręgowych, dyskopatia,
 • zespół brachycefaliczny: zwężenie skrzydełek nosowych w nozdrzach,
 • mielopatia zwyrodnieniowa,

Jak wygląda pielęgnacja buldożków francuskich?

Buldog francuski jest jednym z psów, których pielęgnacja jest łatwa i przyjemna. Raz w tygodniu należy go czesać gumową rękawicą a ponadto trzeba delikatnie przycinać jego pazury, a także dbać o uszy. Ponieważ pyszczki tych psów są dość pomarszczone – ważne jest, aby co kilka dni przecierać mu fałdki.

W pielęgnacji buldożka francuskiego przydadzą się:

Historia rasy buldog francuski

Buldogi francuskie są dość młodą rasą, zapoczątkowaną w drugiej połowie XIX wieku, jednakże przodków tego psa należy szukać wśród starożytnych molosów z Epiru i Cesarstwa Rzymskiego. Również w Peru znaleziono na naczyniach z epoki prekolumbijskiej przedstawiające zwierzę przypominającego przedstawiciela tej rasy.

Psy te wywodzą się od dawnego buldoga angielskiego, używanego na wyspach brytyjskich do walk psów i szczucia byków. Gdy w 1802 r. psy bojowe zostały zakazane, wyhodowano miniaturową wersję buldogów o znacznie łagodniejszym charakterze. Do Francji trafiły one za sprawą wędrujących w poszukiwaniu pracy włókniarzy.

W początkach hodowli buldogów francuskich prawdopodobnie skrzyżowano buldogi angielskie z terierami oraz mopsami. W Polsce pierwsze buldożki pojawiły się w okresie międzywojennym

Ceny szczeniaków buldoga francuskiego

Cena buldożka może wahać się od 3-6 tysięcy złotych i zdecydowanie nie warto brać pod uwagę handlarzy, którzy sprzedają szczenięta za kilkaset złotych.

ZABAWKI DLA SZCZENIAKÓW SPRAWDŹ! >>

Ciekawostki o rasie buldog francuski

 • Reprodukcja buldogów francuskich jest możliwa wyłącznie pod nadzorem człowieka. Ze względu na specyficzną budowę anatomiczną, samiec nie jest w stanie zapłodnić samicy, niezbędna jest do tego sztuczna inseminacja. Nie są one też w stanie przyjść na świat siłami natury, dlatego każdorazowo konieczne jest cesarskie cięcie.
 • Ich chrumkanie, zabawne dla właścicieli, jest odbierane przez inne psy jako warczenie, co powoduje często konflikty między psami.
 • W 1625 roku wybito w Hiszpanii medal z głową psa, która bardzo przypomina głowę buldoga francuskiego.
 • Wielbicielami tych psów byli król Edward VII, wielka księżna Tatiana Romanowa, pisarka Colette, tancerka Anna Pawłowa oraz projektant mody Yves Saint Laurent.
 • Podobiznę buldożka namalował Henri de Toulouse-Lautrec.

Brak komentarzy

  Skomentuj