Menu
Psy: Porady i ciekawostki

Klatka kennelowa dla psa – do czego służy i jak wybrać odpowiednią?

Klatka kennelowa dla psa

Choć klatka zwykle kojarzy nam się z kratami, więzieniem czy smutnymi zwierzętami w zoo to wykorzystywanie klatki kennelowej nie ma nic wspólnego z cierpieniem zwierząt. Czym zatem jest i kiedy warto wprowadzić klatkę kennelową dla psa?

Czym jest i do czego służy klatka kennelowa dla psa?

Klatka kennelowa odpowiada na naturalne potrzeby psów związane z potrzebą schronienia. Pies w klatce kennelowej czuje się bezpiecznie i ma możliwość odizolowania się od stresujących dla niego miejsc, osób i sytuacji. To forma budy, którą można stosować w domu, ogrodzie czy samochodzie, żeby poprawić poczucie bezpieczeństwa psa i zapewnić mu spokój.

Klatki kennelowe zwykle budzą wiele negatywnych emocji, chociaż zupełnie niepotrzebnie. Odpowiednio wprowadzona klatka kennelowa zapewni psu odpowiednią porcję spokoju, którego niewątpliwie potrzebuje po dawce ruchu, wizycie u weterynarza, w trakcie stresującej podróży i wielu innych sytuacjach.

Jak dobrać rozmiar klatki dla psa?

Rozmiar klatki dla psa musi pozwolić spełniać swoją rolę, dlatego nie może być ani zbyt mała, ani zbyt duża. Zbyt mała klatka będzie dla psa niewygodna – nie będzie mógł w niej wypoczywać. Z kolei zbyt duża klatka dla psa może stać się miejscem zabaw i toalety czyli rzeczy, których pies nie powinien robić w klatce.

Jak zatem dobrać idealny rozmiar klatki? Po pierwsze pies musi móc się w niej swobodnie położyć. Klatka to miejsce odpoczynku i relaksu i takie warunki musi spełniać, żeby zrealizować swoją funkcję. Dobrze, żeby była wyższa niż 5-10 cm kłębu psa. Niektórzy producenci od razu sugerują dla których ras dany rozmiar się sprawdzi.

Uważaj z zakupem klatki na wyrost. Jeśli już chcesz kupić klatkę na przyszłość wybierz taką ze specjalnie przesuwalnymi przegródkami, żeby nie dawać szczeniakowi zbyt dużo przestrzeni, którą prawdopodobnie urządzi na toaletę.

Zastosowanie klatki kennelowej

Klatka dla psa ma wiele zastosowań zarówno w domu jak i w transporcie czworonoga. Nie bójmy się jej wprowadzać, bo kiedy spokojny jest psiak to i właściciel również. Dobrze wprowadzona i wykorzystywana klatka dla psa przynosi same korzyści. Sprawdź jakie.

Klatka kennelowa do samochodu

Wybierasz się w podróż z psem? Nieważne czy jest to podróż samochodem czy samolotem czy innym środkiem transportu. Podróż to dla psa stres. Przewożenie psa w klatce w aucie zapewni psu bezpieczeństwo i spokój, a jako dodatkowy atut Tobie pozwoli cieszyć się czystym samochodem bez błota i piasku. Klatka może zarówno podróżować na tylnym siedzeniu samochodu jak i w bagażniku. Pamiętaj jednak o regularnych postojach na psią toaletę i dostęp do miski w wodą dla czworonoga.

W transporcie psiaka dobrze sprawdzają się klatki miękkie, wykonane z materiału, które są znacznie lżejsze niż klatka metalowa jednak wiąże się to również dużo wyższą ceną. Z kolei metalowa klatka zapewni psu większe bezpieczeństwo w podróży.

Klatka kennelowa do domu

Klatka dla psa to doskonała forma schronienia dla psiaka w domu, oaza i miejsce odpoczynku, w którym czuje się bezpiecznie. To także miejsce, w którym pies bezpiecznie prześpi wyjście właścicieli z domu. Jest niezbędnym instrumentem w przypadku psów z lękiem separacyjnym. Psy, które mają problem z tym, aby samodzielnie zostać w domu często popadają we frustrację i szał wyrządzając duże szkody w domu, a przy tym stanowiąc niebezpieczeństwo również dla siebie. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie klatki jak najwcześniej i nauczenie psa wyciszania się w niej i spędzania w niej czasu podczas nieobecności właścicieli w domu. Pamiętajmy o tym, aby wychodząc z domu pozostawić psu w klatce miskę z wodą.

Podsumowując: nie bój się klatki – wprowadzając klatkę dla psa nie robisz krzywdy. Uczysz go odpoczywać, wyciszać się i uspokajać. Tworzyć mu miejsce, w którym poczuje się bezpiecznie co zapewni spokój psu, ale i właścicielowi. Stosowanie klatki ma szereg pozytywnych zastosowań jednak jeśli Twój psiak się do niej nie przekona w ciągu 2-3 tygodni, a nie wykazuje cech lęku separacyjnego wówczas warto odpuścić i pomyśleć nad innym rozwiązaniem.

Brak komentarzy

    Skomentuj