Menu
Psy: Porady i ciekawostki

Jak i kiedy zacząć trenować z psem? Podpowiadamy

Jak trenować psa? Porady

Każdy z nas marzy o posłusznym czworonogu, który wykonuje wskazane przez nas komendy. Rzecz w tym, że żeby nauczyć psa określonych umiejętności potrzebne są regularne ćwiczenia i zasady, którymi powinniśmy kierować się podczas nauki.

Kiedy można zacząć trenować z psem?

Jeżeli mówimy tu o ćwiczeniach z posłuszeństwa w domu to z psiakiem warto ćwiczyć praktycznie od razu. Dla szczeniaka każdy dzień to moc wrażeń, nowych bodźców, zapachów, przedmiotów. Wszystko go ciekawi, wszystkiego chce spróbować. Warto od początku wyznaczyć psu granice i konsekwentnie pilnować ich przestrzegania. Ta konsekwencja i regularność jest kluczem do sukcesu i zaprocentuje kiedy psiak będzie intensywnie rósł. Komendy takie jak siad, leżeć, łapa czy zjadanie karmy po komendzie (umiejętność rezygnacji) to podstawowe zadania, które warto ćwiczyć ze szczeniakiem i które podejmuje się również w psich przedszkolach. Pamiętaj, żeby każde wykonanie zadania zostało nagrodzone smaczkiem i słowną pochwałą, np. „dobry pies”. Będzie to dla niego świetna zabawa połączona z nauką, a przy okazji wskazujemy psu jakich zachowań oczekujemy w danej sytuacji.

SPRAWDŹ OFERTĘ PRZYSMAKÓW DLA PSA W NASZYM SKLEPIE >>

A jak sytuacja wygląda ze starszymi psiakami, np. pochodzącymi z adopcji? Zanim zaczniemy trenować dorosłego psa „po przejściach” zacznijmy od wzbudzenia w psie zaufania i sprawdzenia jak radzi sobie z niektórymi bardziej stresującymi sytuacjami. Bywa, że psiaki ze schroniska są lękliwe, ich świat się zmienia bardzo gwałtownie i takim psom trzeba dać chwilę na poznanie nas, zaufanie i nauczenie się naszego trybu.

Zanim zaczniemy trenować dorosłego psa, którego historii nie znamy, musimy mieć pewność, że pies jest na to gotowy. Jeżeli masz psiaka od małego, ale dopiero teraz, kiedy pies jest już dorosły chcesz zacząć z nim ćwiczyć to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to zrobić.

Praca z psem to ogromna przyjemność dla psa i satysfakcja dla właściciela

Praca z psem to ogromna przyjemność dla psa i satysfakcja dla właściciela

Dlaczego warto trenować z psem?

Podczas sesji treningowych z psem uczymy psa posłuszeństwa i zaufania. Badania wskazują, że regularne ćwiczenia wzmacniają więź psa z właścicielem. Treningi to też świetna rozrywka dla całej rodziny i atrakcja dla psa. Wszak psy nie lubią nudy, a nudzące się psy potrafią nie raz narozrabiać w domu. Wykonywanie określonych zadań wymaga u psa dużej koncentracji co jest często dla niego bardziej męczące niż zmęczenie fizyczne po bieganiu czy kopaniu dołów w ogródku. No i na końcu – czas spędzony przez psa ze swoim właścicielem jest dla niego najcenniejszy.

Czego potrzebujesz do treningu z psem na początku?

Przede wszystkim cierpliwości i konsekwencji. Są jednak przedmioty, które będą nieocenione w trakcie ćwiczeń z psem na początku Twojej drogi trenerskiej.

 • Smaczki – musisz być zawsze zaopatrzony w dobre i atrakcyjne przysmaki dla psa, które będą stanowiły dla niego cenną nagrodę, którą będzie chciał zdobywać;
 • kliker – to maleńki przyrząd z blaszką w środku, którego naciśnięcie wywołuje charakterystyczny dźwięk. Pozwala bardzo precyzyjnie wskazywać psu, który moment zadania jest ważny i o które dokładnie zachowanie nam chodzi w treningu;
 • saszetka na smakołyki;
 • długa linka treningowa – bardzo się przydaje podczas treningów na powietrzu;
 • zabawka do przeciągania, najlepiej zaopatrzyć się w 2 podobnie wyglądające;
 • woda dla psa – jeśli trenujecie na świeżym powietrzu warto zaopatrzyć się w specjalny dozownik na wodę lub składaną silikonową miseczkę, do której nalejecie psu wody.

Kolejne akcesoria zależą już od tego czego w danym momencie chcemy nauczyć psa i od naszej kreatywności. Powyższy zestaw jest idealny i wystarczający do treningów na początek.

Kilka ważnych zasad podczas treningu z psem

 1. Zaczynaj od rzeczy łatwych, kiedy te zostaną już przez psa dobrze przyswojone przechodź do kolejnych zadań lub utrudniaj stopniowo te już wyuczone, np. siad możesz rozwinąć o „zostań” co oznacza, żeby pies utrzymał pozycję siedzącą kiedy Ty oddalasz się od niego na początek na bardzo krótki dystans z czasem go wydłużając, albo przejście z ćwiczeń w domu do ćwiczeń w rozproszeniu, np. na zewnątrz gdzie są ludzie, przejeżdżające auta, śpiewające ptaki i masa zapachów.
 2. Nagradzaj psa przysmakami i pochwałami słownymi. To pokaże psu, że dobrze wykonał zadanie i utrwali oczekiwane zachowanie. I pamiętaj, smaczków nigdy za wiele 😉
 3. Nie bombarduj psa mnogością komend. Tak samo jak Ciebie nie uczono w przedszkolu równań różniczkowych, tak samo od psa nie wymagaj, że w trakcie pierwszych lekcji ogarnie 20 różnych komend. Staraj się, żeby szczególnie na początku sesje treningowe nie były długie i ogranicz je do maksymalnie 3-4 zadań i kilku powtórek tej samej komendy. Gdy te pies już doskonale posiądzie, możesz wydłużyć sesje i rozbudowywać je o 1-2 nowe komendy.
 4. Jeśli pies wykazuje rozproszenie lub ewidentnie nie ma chęci do ćwiczeń to nie zmuszaj go na siłę. Spróbuj później lub następnego dnia.
O autorze

Pasjonatka i miłośniczka zwierząt, które są z nią "odkąd pamięta". Realizuje kurs "Trener Psów" w Wojtków Szkolenia. Szczęśliwa posiadaczka rocznego samoyeda o imieniu Bidon, w którym próbuje zaszczepić miłość do uprawiania psich sportów (canicross i bikejoring).

Brak komentarzy

  Skomentuj